2009. október 11., vasárnap
Sövény II.
Ültetés után metszés (hogy valamennyire helyreálljon a növény-gyökér arány). Ehhez képest tavasszal még jobban vissza kell vágni, hogy minél jobban elágazzon alul is.
2009. szeptember 28., hétfő
Sziklakert II.
Itt az eredeti állapot.
És most így néz ki:
Kerti csap
Az új csap a fűzfa "alá" került, a gyep szélére (de a fűszegélyen már kívül). Őszintén szólva ez is átmeneti megoldás abban az értelemben, hogy jövőre építtetni szeretnénk egy "közös" csapot, amire rákerülne az ivóvíz és az öntözővíz is. Ehhez az ivóvíz-csapot is előre kell hozni a másik mellé, és köréjük építeni egy téglaoszlopot (a maradék kerítéstéglából).
2009. szeptember 19., szombat
Sövény
A választást hosszas keresés előzte meg. Anyjuk nem akarta a "sztenderd" tujasövényt, sem leylandiiból, sem hamisciprusból. Bár ezeket a tizenkettő-egy-tucat fajokat én sem favorizálom, lombhullatót nem akartam, illetve amit el tudtam volna képzelni, az vagy mérgező, vagy állandóan nyírni kell. Végül kinéztünk egy kékeszöld árnyalatú nemesített borókát: "arrow", azaz nyílvessző fantázianéven. Ez a "skyrocket" változat továbbfejlesztett verziója (legalábbis így emlékszem). Nos, a kertészetben ezekről gyorsan lebeszéltek. Helyette viszont - bár nem ajánlgatta senki - sikerült megtalálni az igazit: ő a juniperus communis "hibernica", azaz a közönséges boróka "hibernica" (~írországból származó) változata. Tényleg nem mindennapi növény, gyönyörű színe és formája van, nem igényes a talajra, szereti a napfényt (úgyis napon fog állni egész nap), és nem kell nyírni, mivel oszlopos fajta. Átláthatatlanul sűrű a levélzete, azaz tökéletes sövénynek való.
Már hetekkel ezelőtt beszéltem a kertészettel, hogy hozzanak belőle sokat (sok=15 tő, de végülis 20 tövet vettem). Ma reggel mentem érte, a kertészet plusz szolgáltatásként haza is szállította a növényeket, ami nagy segítség, mer' a ducatoba alig fértek be, úgyhogy nem tudom, a renault hány fordulóra tudta volna elhozni.
Reggel kilenckor álltam neki ültetni, és egy tő kivételével mind meglett délután fél 3-ra.
Holnapra maradt az utolsó (amit még nem döntöttünk el, hová kerül), valamint a juhar. Lehet, az árnyliliomok átültetésére is ráveszem magunkat.
updt1: Most nem tudunk árnyliliomot ültetni, mert nem férne el a kerti csap vezetéke. A héten veszek anyagot, és megcsinálom a csapot. Remélem.
2009. szeptember 6., vasárnap
Kerti ösvény és fűszegély
Mivel úgyis hozattunk térkövet a kukatárolóhoz, hozzácsaptam a szegélyhez szükséges mennyiséget is. Megjegyzem, meglepően kevés elegendő. A mi köveink 20 cm hosszúak, azaz 5 db kell egy méterre. Mivel egy négyzetméteren 50 db kő van, ebből az egy négyzetméterből 10 méter hosszú szegély jön ki, ami elenyésző mennyiség a burkoláshoz szükséges mellett (nálunk egyelőre 9 négyzetméter lett burkolva, de további cca 60 négyzetméterre lesz még szükség).
Az eredmény:
Téglahalom
Eredetileg 1300 db kisméretű volt és 100 db címeres.
Maradt még cca 120-130 db kisméretű és 70 db címeres.
Ha a csaphoz is sok lesz, csinálunk egy nagyobb tűzrakó helyet. :)
Szerszámtárolás upgrade
Belülre került egy ikea-gorman polc, valamint néhány deszka, ami egyrészt stabilabbá teszi a szerkezetet, másrészt kiválóan alkalmas mindenféle falra akasztására.
Végre nem botlok bele állandóan a gyepszellőztetőbe a házban, és a fűmagok/fűtáp is jobban megvan odakinn.
2009. június 27., szombat
Kerítés I
Az eredmény képekben:
2009. június 9., kedd
Permetezés
2009. június 7., vasárnap
Költözés
A blog.hu-n egy ideig meghagyom az eredeti blog-ot, de nem sokáig.
Cím: otthon-uzemetetes.blog.hu
A személyes blog marad ott egyelőre.
Cím: jeges.blog.hu
Meggyfa patch
Megpróbáltuk visszakötni, és leütöttem mellé egy karót is.
Tudom, korábban kellett volna, de már ez van.
updt: Május-június fordulóján szüreteltünk, 80 szem lett az idei termés.
updt2: Megkérdeztünk egy szakembert, aki azt tanácsolta, hogy inkább vágjuk le a törött ágakat. Ő is konstatálta, hogy sajna ez azt jelenti, hogy mindegyik vázágat le kell vágni (sajna tényleg ennyire szerencsétlen helyen történt a törés), de a metszés után nem sokkal már megindultak a nagyobb alvórügyek a metszések helye alatt. Mivel a gyökérzet nem sérült, az újonnan jött hajtásokból szép nagy vázágak tudnak fejlődni. Ez bár visszaveti a fejlődést, de még mindig jobb, mintha később a súly alatt letörnének a sérült ágak.
Vakondos ember
Egész mostanáig úgy gondoltuk, képesek vagyunk békésen egymás mellett élni a vakondokkal. Az elmúlt két hétben felmutatott teljesítménye alapján azonban a kantárosnak mennie kell.
Holnap jön a szakember konzultációra.
updt: Ma (05.17) itt járt a szakember. A jövő hét elején megkísérlünk egy kezelést.
updt 2.: Ma (05.19) jött gázolni a konzulens. Azt mondja, ne lepődjünk meg, ha holnapra rengeteg domb keletkezik. Meglátjuk...
updt 3.: Ma (05.27) megen' feltúrta a kisköcsög a sziklakertet. Most új módszer után nézünk.
Az elátkozott vízbekötés
Az öntöző bekötését már két szakember is elvégezte. Az első a "nem nyert" kategória, a tavaszi telepítés után őszre megsüllyedt, és csőtörés keletkezett. Most tavasszal újracsináltattam. Ma tértem haza három napos céges fejtágítóról, és gondoltam, körbenézek, mi van. Most látom, hogy az öntözővíz bekötésénél csepeg a víz. Nem vészes, de mégiscsak veszteség, hosszú rávon bizony jelentős összeg. Most elzártam a kerti főcsapot. Ha a bekötés csepeg, akkor nem fog megszűnni, ha viszont a csapnál vagy utána van a baj, akkor várhatóan igen. Ez utóbbi esetben visszahívom a szakit, hogy nézné már meg, mi a baj.
Holnap reggelre kiderül, hogy vizes fog kelleni vagy kertész.
Picsába. Ez egy elátkozott kerti csap bekötés.
updt: ma itt vót a kertész, és megcsinálta. Az embereit elzavartam a kocsibeállónkról, ne parkoljanak ott. Egy szó nélkül odébbálltak, úgyhogy egy szavam se lehet. A feltárt hiba lényege: elcsúszott a kóc, mer' nem vót érdesítve a menet, aztán meg rendes javítás helyett körbenyomták sziloplasztal vagy gumiámmal, hogy ne csöpögjön. Ez eddig tartott. Mindegy, a lényeg az, hogy már javult és nincs nagyobb baj.
Reméljük, az elkövetkező időben nem lesz szükség további javításokra.
Öntözőépítés képekben
És a füvesítés:
Ma pedig így néz ki:
Start
A napló írásának elsősorban a dokumentáció a célja: vannak dolgok, amikre az ember 10 év múlva nem emlékszik, pedig nem ártana. Ezeket szeretném az utókor, elsősorban a magam számára megőrizni.
Ami ezelőtt, de az építkezés után történt, az elsősorban a kerttel függ össze.
Tavaly történt meg az öntözőrendszer építése, ami egyelőre nem locsolja a kocsibeállót (ott "mobil" locsolóalkalmatosságok vannak, de ez csak átmeneti megoldásnak lesz jó). Idén a csapszekrényt újra kellett csináltatni, mer' megsüllyedt (éljen a szakember). Igaz, a vízszámla kevesebb lett, mint vártam. Pár öntözőfejet áthelyeztem, mer' az eredeti tervekhez képest változott az öntözendő terület.
Szintén tavaly műveltük meg a hátsó kertnek a "lépcsős" részét. Másfél köbméter ürömi kő került a kertbe (sziklakerttel együtt), ami meglepően jól harmonizál a facölöpökkel, amiket leütöttem a földbe lépcsős támfal gyanánt. Az alsó lépcsőfokon évelők, felette meg cserjék, ill egy-két félcserje van.
Az oldalsó részre borostyán került a kerítésre hátul, elől pedig buxussal telepítettük be, amik között iszalagot futtatunk a kerítés oszlopaira. Az egészet pedig egyetlen csöpögtetőcsöves öntözőkör locsolja, amit reményeink szerint tovább fogunk tudni bővíteni az előre kerülő sövénysorra (a tervek szerint az oszlopos boróka "hibernica" változata lesz). Tavaly hozattunk a cserjesor lábaihoz fenyőkérget is, az alsó sorra viszont már nem jutott.
Idén teljesen újra építettük a sziklakertet. Murvát is kapott ő a tetejére, alá pedig geotextíliát, mer' nagyon untam már tavaly a fűszálak kiegyelését a madárhúr közül. Körberaktam betonkocka fűszegéllyel is, mert a szegélynyírást is untam. Ezen felbuzdulva hátul is végigraktam a teraszt meg az ágyásokat, plusz minden fát, ill. a hátsó kertben lévő sziklás részt is. Azóta álom nyírni a széleket is, úgyhogy folytatni fogom oldalt a sövény felé a szegélyezést. Persze a köcsög vakond az éppen elkészült sziklakert alatt szétfúrt mindent. Tavaly meg tavaly előtt bezzeg felé se nézett a sziklakertnek.